Legnica to miasto o długiej historii i wyjątkowo zróżnicowanej architekturze. Znajduje się tu wiele zielonych zakątków, a także miejsca przyciągające młodych ludzi i przeznaczone dla seniorów. Jak żyje się w Legnicy?
Położona w samym sercu województwa dolnośląskiego Legnica znajduje się pomiędzy rzeką Kaczawą oraz jej dopływem – Czarną Wodą. Z uwagi na korzystną lokalizację przez wieki stanowiła ważny ośrodek gospodarczy i kulturalny regionu. Dziś jest trzecim pod względem liczby mieszkańców miastem w województwie – wyprzedza je jedynie Wrocław oraz Wałbrzych. Legnica stanowi dom dla ponad 99 tys. mieszkańców.
Legnica – dobre miejsce do mieszkania?
Co powinniśmy wiedzieć, zanim zdecydujemy się na przeprowadzkę do Legnicy? Informacje, które są istotne, obejmują takie kwestie, jak rynek pracy, ceny mieszkań czy oferta kulturalna i rozrywkowa.
Zacznijmy od plusów. Jeśli szukamy spokojnego miejsca do mieszkania, Legnica jest bardzo dobrym wyborem. Życie płynie tutaj wolniej niż na przykład we Wrocławiu, a miasto otaczają lasy i jeziora. Wielbiciele spacerów i wypadów rowerowych z pewnością nie będą się nudzić. Do dyspozycji mają między innymi Lasek Złotoryjski czy Park Miejski.
W Legnicy znajdują się również kina, a także teatr im. Heleny Modrzejewskiej, który w 2017 r. został odznaczony Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Po pracy można zrelaksować się też na przykład w jednej z knajpek przy rynku czy skorzystać z oferty basenów, kręgielni, siłowni, skateparku czy kortów tenisowych.
Do najbardziej interesujących wydarzeń, odbywających się cyklicznie w Legnicy, należy wyścig kolarski „Szlakiem Grodów Piastowskich”. Wyścig organizowany jest od 1966 roku i stanowi atrakcję dla mieszkańców i turystów. Uczestniczą w nim zarówno Polacy, jak i zawodnicy z Niemiec, Stanów Zjednoczonych, Szwajcarii, Holandii, Węgier czy Rosji.
Warto też zauważyć, że w Legnicy mieszkania na sprzedaż oraz do wynajęcia są znacznie tańsze niż na przykład we Wrocławiu. W przypadku tej pierwszej miejscowości ceny za metr kwadratowy bywają nawet dwukrotnie niższe niż w stolicy województwa. Mniejsze są również koszty życia. Za bochenek chleba w Legnicy zapłacimy około 2,60 zł, podczas gdy we Wrocławiu kosztuje on średnio nieco ponad 3 złote.
Życie w Legnicy nie musi odpowiadać każdemu. Oferta kulturalna jest dość ograniczona, a chociaż knajpek i miejsc, w których mogą bawić się młodzi ludzie, przybywa – wciąż jest ich stosunkowo niewiele. Mimo że niektóre dzielnice Legnicy stanowią bogactwo zabytków średniowiecznych czy barokowych, nie brakuje tu również mniej urokliwej zabudowy wielkopłytowej.
Praca w Legnicy
Czynnikiem, który najsilniej przyciąga do danego miasta, są możliwości znalezienia dobrze płatnej pracy. Bezrobocie w Legnicy jest niższe niż średnia krajowa – w marcu 2019 r. wyniosło ono 5,1% (w porównaniu 5,9% w całej Polsce).
Największe możliwości zatrudnienia mają osoby szukające pracy w branży budowlanej. Brakuje również pielęgniarek, kierowców ciężarówek, magazynierów czy specjalistów od elektroniki, mechaniki i robotyki. Warto poszukać zatrudnienia w jednej z firm funkcjonujących w ramach Legnickiej Strefy Ekonomicznej. Jak znaleźć pracę w Legnicy? Oferty pracy znajdziemy w Internecie, prasie, a także za pośrednictwem Powiatowego Urzędu Pracy.