Jesteś uczniem bądź studentem i zastanawiasz się, jak wykorzystać okres letnich wakacji? Zastanów się nad możliwością znalezienia pracy nad morzem. Zarobek w turystycznej miejscowości to dobra okazja, by cieszyć się urokami natury i poznać ludzi z różnych stron świata.
Praca na wakacje – dla młodzieży i nie tylko
By znaleźć pracę w nadmorskim kurorcie, zwykle nie jest potrzebne żadne doświadczenie czy specjalne kwalifikacje. W miesiącach letnich w wielu miejscowościach turystycznych prowadzona jest wzmożona rekrutacja na stanowiska związane z handlem, gastronomią i hotelarstwem. Poszukiwani są w szczególności kelnerzy, barmani, kucharze, pomoce kuchenne, sprzedawcy, portierzy, boye hotelowi i sprzątaczki.
Ponadto pracę wyjazdową nad wybrzeżem można podjąć również w charakterze ratownika czy instruktora sportów wodnych: windsurfingu, kiteboardingu, wakeboardingu, surf kayakingu i innych.
By rozpocząć pracę wakacyjną w charakterze instruktora sportowego i ratownika, trzeba mieć specjalne uprawnienia. Ratownikiem może być jedynie osoba pełnoletnia. Szkolenia odbywają się w wielu miastach w Polsce, również w Legnicy. Warto sprawdzić na przykład ofertę kursów publikowaną na stronie legnickiego oddziału Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego.
Szkolenia są odpłatne i ich koszt wynosi kilkaset złotych. Również od kilkuset do kilku tysięcy złotych (w zależności od długości i rodzaju) musimy wydać, jeśli chcemy nabyć uprawnienia instruktora wybranego sportu wodnego. Może być to jednak dobra inwestycja, gdyż nabyte kwalifikacje pozwolą na łatwe znalezienie wakacyjnego zatrudnienia w wielu zakątkach świata.
Praca nad morzem – jak znaleźć?
Wbrew pozorom pracę na wakacje wcale nie tak trudno znaleźć. Pracodawcy zaczynają publikować ogłoszenia na portalach społecznościowych i w różnego rodzaju wyszukiwarkach już wiosną. Niekiedy oferty pojawiają się również na stronach lokalnych urzędów pracy.
W ofertach często znajduje się informacja, czy jest to praca nad morzem z zakwaterowaniem, czy też kandydat musi znaleźć pokój bądź mieszkanie na własną rękę. Warto zwrócić również uwagę na wymagania stawiane przez ogłoszeniodawców. Najczęściej są to:
- aktualne orzeczenie ds. sanitarno-epidemiologicznych (dawna książeczka sanepidu),
- gotowość do pracy przez 10 godzin dziennie,
- ukończone 18 lat,
- ważne uprawnienia (w przypadku ratowników i instruktorów),
- pozytywne podejście do klienta.
Wyjazd do pracy na wakacje może okazać się wspaniałą przygodą i okazją do postawienia pierwszych kroków na rynku pracy. Niedoświadczone osoby powinny pamiętać o swoich prawach. Za wykonywanie obowiązków służbowych zawsze należy się zapłata, nawet jeśli były one świadczone w ramach tzw. dni próbnych.
Pracodawca ma obowiązek podpisać z nami umowę, a jeśli ta zawierana jest ustnie, musi przynajmniej dostarczyć nam dokument z warunkami zatrudnienia, w którym określono wysokość wynagrodzenia, okres świadczenia obowiązków służbowych i ich rodzaj. Jeśli chcemy podjąć pracę wakacyjną za granicą i korzystamy z agencji pracy, zachowajmy ostrożność. Sprawdźmy, czy pośrednik został wpisany do Rejestru Agencji Zatrudnienia – możemy to zrobić online.